שושנת רוחות

מיכל גבע (ניו יורק/ישראל) / גאורג פראונשו (אוסטריה)
גרלינד ציילנר (אוסטריה) טליה רז (ישראל)

ליווי אוצרותי: איריס מנדל

24.02.2017 - 02.02.2017


 

 

כמספר כיווניה הראשיים של שושנת הרוחות, מקבצת התערוכה ארבעה אמנים הנמצאים במקומות שונים: מיכל גבע המתגורת כעת בניו יורק, גאורג פראונשוּ וגרלינד ציילנר מוינה וטליה רז מתל אביב. חלל התערוכה מכנס את עבודותיהם ומצביע במקביל על פיצולם הגאוגרפי.

זו תערוכה של ציור המבקשת ללכוד הוויה של מציאות מפורקת וכאוטית. אי סדר ושיבוש שולטים בדימויים הנגלים כאילו היתה זו סופת רוחות שעברה בין אתרי הציור השונים והותירה בהם את חותמה. אובדן פרספקטיבה וחילופים בין שמיים וארץ, פנים וחוץ, טבע ואדריכלות, מתערבבים זה בזה כחלום בלהות. שפת הציור אף היא מהירה. מריחות גדולות של צבע, כתמים המונחים ברישול זה ליד זה, מחיקות, נזילות או לחילופין רישומי עיפרון קלים ורועדים.

האם זו הצהרה על אודות חוסר הביטחון ואי הנחת מהמציאות בת זמננו? ניסיון לשקף פחד מפני אסון שמתקרב או מתרחש? המציאות מתנקזת ומצטמצמת לרגעים שונים בתוך הציור, פריימים של נקודות מבט המחברים בין היתר בין האישי והפרטי לחוויה רחבה וגלובאלית.


מיכל גבע, ילידת 1980, חיה בניו יורק, בוגרת תכנית ה-MFA  של ה-School of Visual Arts, ניו יורק (2016), למדה באקדמיית ריטפלד באמסטרדם, הולנד (2003), בוגרת BFA של המדרשה, בית ברל (2008). השתתפה בתכנית ליוצרים צעירים של מכללת עלמא (2011-13).

השתתפה בתערוכות קבוצתיות וירידים בישראל ובניו יורק והציגה תערוכות יחיד בישראל ובניו יורק. זכתה במילגה של קרן אמריקה ישראל (2008) ובתמיכה של קרן רבינוביץ' (2013).

בעבודותיה עושה גבע עושה שימוש בדימויים של ארכיטקטורה בנוף ומתעניינת בעיוות ובהפרעה שמתרחשים בתהליך הציור, תוך התייחסות למבנים חברתיים, פוליטיים ורגשיים.

גאורג פראונשו, יליד 1979, חי בוינה, למד באקדמיה לאמנות פלסטית בוינה (2004), מלמד רישום באוניברסיטה לאמנות בלינץ, אוסטריה. הציג תערוכות יחיד וקבוצתיות רבות באוסטריה והשתתף בתערוכות קבוצתיות ובשהויות אמן באלבניה, בולגריה, גרמניה, סין ועוד.

עבודותיו מתייחסות להדרדרות השפה הויזואלית העכשווית. פראונשו משתמש בדימויים ירודים מהרשת והופך אותם לייצוגים רעננים, מרובדים וקונספטואליים של התרבות הפופולרית והאנושות.

גרלינד ציילנר, ילידת 1971, חיה בוינה, למדה באקדמיה לאמנות פלסטית בוינה (1998), הציגה בתערוכות ברחבי העולם ונתנה הרצאות אורח באוסטריה ומחוץ לה. זכתה בפרסים רבים והתארחה בשהויות אמן ותערוכות, בין השאר, בסין, הונג קונג, ארה"ב, אלבניה, טורקיה וסוריה.

עבודותיה של ציילנר , ברישום, ציור וקולאז', שנוצרות בספונטניות אמיצה, מבוססות על חקירה מצטברת של זכרונות קולקטיביים ונרטיבים פופולאריים היסטוריים ועכשוויים. ציילנר יוצרת עולמות דימיוניים באמצעות היום- יומי.

טליה רז, ילידת 1975, חיה בתל אביב, חברה בגלריה אלפרד. בוגרת תכנית ה- MFA של אוניברסיטת חיפה (2007) ו- B.A באמנות יצירה ופסיכולוגיה של אוניברסיטת חיפה (2003), למדה באקדמיה החופשית בהאג, הולנד. הציגה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בישראל, גרמניה והולנד, השתתפה בשהות אמן באוסטריה.  

עבודותיה יוצרות יחד עולם ילדי שיש בו מן החלום, ההזיה והסיוט, אך מתבסס על חלקי מציאות.. החיבורים בתוך הציור רופפים ופרומים, כך שנוצר מארג ציורי בעל אופי אגדתי. דמויות הילדים, הנמצאות במרכז העבודות, נמצאות כמעט תמיד במצבי ניתוק כמו בהייה, חלימה בהקיץ, שינה ואף מוות.

משרד התרבות האוסטרי ופורום התרבות האוסטרי, תל אביב תמכו בהגעתם ושהייתם של גאורג פראונשו וגרלינד ציילנר.