ALFRED / BETONBOX

 

שיתוף פעולה מתמשך בין גלריה אלפרד לקואופרטיב האמנים BETONBOX, דיסלדורף, גרמניה

במהלך שנת 2015, החלה גלריה אלפרד לקיים דיאלוג עם קואופרטיב האמנים BETONBOX בדיסלדורף, גרמניה. מטרת שיתוף הפעולה בין שני הקואופרטיבים הייתה לאפשר לאמנים לפרוץ את גבולות מדינתם בלא תלות בגורמים מסחריים.

BETONBOX היא גלריה שיתופית הקיימת מאז 2010 ומונה שישה חברים קבועים ואמני לוויין נוספים, העובדים עם הקבוצה סביב פרויקטים שונים. חלל הגלריה נמצא בבונקר עילי אשר נבנה בתקופת מלחמת עולם השנייה.

לקשר בין שני הקואופרטיבים אחראי זוג האמנים עמית גופר וורה לסאו (Vera Lossau), המתגוררים בדיסלדורף. כבר בתחילת הקשר נוצר דיאלוג תרבותי-אמנותי, שבמהלכו בדקנו אפשרויות שונות לשיתוף פעולה וקבענו מטרות ויעדים משותפים. רוב התקשורת התקיימה באמצעות דואר אלקטרוני ושיחות סקייפ בין האמנים משני הקואופרטיבים. 

שיתוף הפעולה זוכה לתמיכת מחלקת התרבות של דיסלדורף, שגרירות ישראל בגרמניה ו- NRW, במסגרת ציון חמישים שנה לייסוד היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לגרמניה.

דף זה מסכם את הפרויקט השלם והמתמשך. 

לקריאה אודות חלק א' בפרויקט - ביקור משלחת אלפרד בגלריה BETONBOX והקמת התערוכה LICHTUNG

לקריאה אודות חלק ב' בפרויקט - ביקור משלחת BETONBOX בגלריה אלפרד והקמת התערוכה CLEARING

 

 

אלפרד בביקור בדיסלדורף

 

באוקטובר 2015 יצאה משלחת של חמישה אמנים מגלריה אלפרד להתארח אצל אמני BETONBOX בדיסלדורף. מטרת הביקור הייתה להעמיק את הקשר, להרחיב את השיח ולהתחיל לבנות תשתית עבודה אמיתית בין שתי הקבוצות.

בערבו השני של הביקור קיימנו ב-BETONBOX ערב וידיאו-ארט, שבו הוקרנו עבודות וידיאו של אמנים ישראלים צעירים לצד אמנים ישראלים מבוססים. 

 

 
 

 

תערוכה משותפת ב-BETONBOX


במהלך הביקור הקמנו בחלל BETONBOX תערוכה קבוצתית, שבה השתתפו אמנים משני הקואופרטיבים תחת הכותרת Lichtung. שם התערוכה הוא מושג גרמני עתיק המציין את קרחת היער כמקום שטוף שמש, צלול ובהיר, בטוח מסכנת החשכה המסתורית. המקבילה העברית-ישראלית לאותו מקום מבטחים היא דווקא הצל, הקריר והבולעני, המספק מקלט מן השמש המדברית החורכת.

כחלק מהפעילויות במהלך התערוכה, נערך ערב פריוויו לאנשי מקצוע מסצנת האמנות של דיסלדורף והאזור, שבו הציגו שתי הקבוצות את החזון המשותף לקהל המוזמנים. במהלך הערב הוגשה ארוחת ערב ישראלית חגיגית בחלל הגלריה.

ימים מספר לאחר הפתיחה הרשמית, ולפני חזרתה של המשלחת לארץ, התקיימה גם ארוחת בוקר ישראלית בחלל הגלריה, עם הזמנה פתוחה לקהל הרחב. המפגש הפתוח אִפשר ערוץ תקשורת תרבותי, מרענן ובגובה העיניים בין האמנים למבקרים. 

 

דימויים מן התערוכה

 
 

הרצאה ופאנל ב-Kunstakademie (האקדמיה לאמנות) בדיסלדורף

בהמשך החודש התקיימו הרצאה ופאנל ב-Kunstakademie (האקדמיה לאמנות) בדיסלדורף. בהרצאה סיפרנו בהרחבה על תהליך התהוותו ופעילותו השוטפת של אלפרד – מכון שיתופי לאמנות ולתרבות. אלפרד הוצג כמקרה מבחן וכסיפור הצלחה של יוזמה שיתופית ללא מטרת רווח. בעקבות ההרצאה נערך פאנל על שיתוף הפעולה בין הקולקטיבים והדמיון והשוני בין שדות האמנות בארץ ובגרמניה.

 

 

 

תהליך הקמת התערוכה

 

תמונות מערב הפתיחה

 

בביקור בתל-אביב BETONBOX

 

בדצמבר 2015 הגיעה ארצה משלחת אמנים מ-BETONBOX, בצירוף כמה אמני לוויין המשתפים פעולה עמם. האמנים התארחו אצל אמני גלריה אלפרד וחבריהם. ביקור זה אִפשר היכרות מלאה של כל האמנים משתי הקבוצות. נוסף על כך, היכרות זו אפשרה את תחילתם של שיתופי פעולה בין אמנים ברמה האישית.

תערוכה בגלריה אלפרד ואירועים נלווים

במהלך הביקור בארץ, השתתפו אמנים משני הקואופרטיבים בפאנלים במכללת שנקר, בוויצו חיפה ובמוזיאון אשדוד, הרצו על ההקמה והפעילות של שני הקואופרטיבים ועל שיתוף הפעולה ביניהם וקיימו סדנאות. שיא הביקור היה תערוכה קבוצתית של האמנים משני הקואופרטיבים בגלריה אלפרד תחת הכותרת "Clearing", שהיא התרגום לאנגלית של המילה הגרמנית "Lichtung". בתערוכה הוצגו עבודות מהתערוכה שנערכה בדיסלדורף, לצד עבודות חדשות שחלקן אף הופקו במהלך הביקור ובדיאלוג אמנותי בין אמני שתי הקבוצות.

 

תמונות מן התערוכה

 
 

 

אמנים מציגים

חברי קולקטיב אלפרד: יעל בן שלום / דפנה גזית / אפרת גל / דביר כהן־קידר / עדי לוי / נועה ליברמן / גידי סמילנסקי / יעל עמית / טליה רז / רותם ריטוב / יואב שביט / ליאור שור / אבנר לוינסון / כריסטל ז'ואן / יואב אדמוני BETONBOX: Bernhard Kucken / Florian Zeeh / Mavi Garcia / Leonid Sokhranski / Natalie Bertrams / Mareike Piepel / Yuliana Gorkorov בשיתוף פעולה עם האמנים עמית גופר וורה לסאו

 

אירועים נוספים שהתקיימו במסגרת הפרויקט

פאנל אקדמי: "אמנות בשדה המורחב - קואופרטיביות מקומית ובינלאומית" / המחלקה לאמנות רב תחומית שנקר

"בונקר גלריה וחזון" - הרצאה בנושא תופעת הגלריות השיתופיות בשנו האלפיים / המחלקה לאדריכלות ויצו חיפה

 

דיאלוג קולקטיבים ותמונות מערב הפתיחה

 


חוויות מן הביקור


הרצאה, סדנה ופאנל אקדמי


הקמת התערוכה

 

המשך שיתוף הפעולה בעתיד

 

כעת אנו ממשיכים את הדיאלוג ומבשלים יעדים חדשים של פעילויות משותפות. הדיאלוג הביא לשינוי במתודולוגיות העבודה בין הקבוצות כמו גם בתוך הקבוצות. אנו סקרנים לגלות לאן שיתוף הפעולה יביא אותנו בעתיד.

אנו שואפים ופועלים להרחיב פעילות זו וליצור שיתופי פעולה דומים עם גלריות שיתופיות ממדינות נוספות.

נמשיך לעדכן באתר לגבי ההתפתחויות.


* שיתוף הפעולה זוכה לתמיכת מחלקת התרבות של דיסלדורף, שגרירות ישראל בגרמניה ו- NRW, במסגרת ציון חמישים שנה לייסוד היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לגרמניה.