KONTINUUM

אלפרד – מכון שיתופי לאמנות ולתרבות (תל אביב)

בשיתוף פעולה עם

קואופרטיב האמנים BETONBOX (דיסלדורף, גרמניה)

20.07.2017 - 18.08.2017

 

ביום חמישי ה-20 ביולי 2017 תפתח בגלריה אלפרד תערוכה קבוצתית תחת הכותרת Kontinuum. בתערוכה יוצגו יצירות אמנות מתחומים שונים של אמני הגלריה השיתופית אלפרד, ושל אמני הגלריה השיתופית ה-BETONBOX, מדיסלדורף, גרמניה.

 

יציגו בתערוכה:

מאמני גלריה אלפרד:

ואב אדמוני/ דפנה גזית / דביר כהן־קידר / עדי לוי / טליה רז / רותם ריטוב / אבנר לוינסון

מאמני גלריה BETONBOX: 

Bernhard Kucken / Florian Zeeh / Mavi Garcia / Susanne Hille / Natalie Bertrams / Mareike Piepel / Hyacinta Hovestadt

אמנית אורחת: Ruth Mensah


גלריה אלפרד שמחה להודיע על המשך שיתוף הפעולה עם קואופרטיב האמנים BETONBOX, דיסלדורף, גרמניה.

את תחילת הקשר ציינו בתערוכה קבוצתית של האמנים משני הקואופרטיבים, תחת הכותרת 'Lichtung', שהתקיימה בחלל ה-BETONBOX שבדיסלדורף באוקטובר 2015, ובתערוכה 'Clearing' שהתקיימה בגלריה אלפרד בינואר 2016.

לקראת אפריל 2017, שבעה מחברי גלריה אלפרד חברו לשמונה חברי BETONBOX, כדי לעבוד על הפרויקט המשותף השלישי, תחת הכותרת Kontinuum. החברים משני הקולקטיבים יצרו קבוצות קטנות של שניים או שלושה אמנים. כל קבוצה הכילה אמנים גרמנים וישראליים, שעבדו על פרויקט משותף. שיתופי הפעולה התפתחו במהלך תקופה של כמה חודשים דרך תקשורת דיגיטלית: שיחות סקייפ, ותכתובות אימיילים. האמנים גיבשו רעיונות משותפים באמצעות דיון וחקירה. בסוף התהליך, העבודות הוצגו בתערוכה באפריל 2017 בחלל ה- BETONBOX.

במהלך החודשים יולי ואוגוסט תוצג התערוכה Kontinuum בגלריה אלפרד.

 

על הפרויקטים המשותפים:

אבנר לוינסון, ברנהרד קוקן, ודביר כהן-קידר בחרו להתייחס לפסל לאקון ובניו כנקודת מוצא משותפת. בפסל מגולם סיפור מיתי על הירואיות טראגית. כל אחד מהם נתן פרשנות לסיפור במדיום שלו, אם זה פיסול, רישום או ציור.

דפנה גזית ונטלי ברטרמס יצרו את סדרת הצילומים 'Outcast' , סדרת דיוקנאות של מהגרים אפריקאים המוחזקים במתקן השהיה חולות שבנגב. הדיוקנאות צולמו במצלמה בפורמט גדול בסטודיו פתוח בנגב. מטרת הפרויקט היא להציג את הפליטים, שממשלת ישראל מכנה "מסתננים", באופן אישי ולהאיר אור על יחס לא דמוקרטי ולא אנושי כלפי מהגרים, יחס שמכה כעת שורשים גם באירופה.

טליה רז, מאווי גארסיה ורות מנזה יציגו שלושה סרטי וידאו המתעדים מיצג שהתקיים בבטון בוקס. במיצג, שנקרא 'I remember', יצרה כל אמנית חלל משלה, מעין עולם פרטי, שהוסתר מאחורי וילון שחור. בחלל ביצעה פעולות שונות, ששודרו אל מסך טלויזיה בזמן אמת. העבודה, המתיחסת לנושאים של פרטיות ושיתוף בעולם האינטרנטי, תוצג בתערוכה הנוכחית על שלושה מסכים נפרדים, כשכל אחד יהווה הצצה לעולם הפנימי של יוצרת אחרת.

יואב אדמוני וסינתה הווסטאד יציגו עבודות פיסול המתייחסות לייצוגים של טבע ונוף. אדמוני מתייחס לטבע הישראלי ומקטין אותו לכדי קפסולה, הווסטאד תציג הפשטה של נוף ותבחן כיצד הוא מתפרק ונבנה מחדש באמצעות חזרה.

סוזאנה היל ורותם ריטוב יצרו, כל אחת בנפרד, דמויות של אלות הנשענות על מסורות מיתולוגיות מקומיות (גרמנית וים תיכונית).  

בתערוכה יציגו דוכן ממורביליה (מזכרות) לשתי אלות אלו, ובו חפצי פולחן שונים, בדומה לדוכני מזכרות לתיירים באתרי פולחן דתיים.

היל תציג שמשיות/מטריות המורכבות מגלויות. כניסה תחת המטריה מגנה  מפני כוחותיה המרושעים של קרליסטה, ומחסה מפני הסחות דעת, מחשבות וכוונות רעות. ריטוב תציג מבני קבר שייח' מיניאטוריים, איקונות של "קדושים" עכשוויים (דמויות של מיידי אבנים), זרעי דרדרים, אבני זהב מקומיות ועוד. אלה נותנים לבעליהם הגנה מפני עיוות נרטיבים ומאפשרים קיום נרטיבים מקבילים ללא התנגחות ביניהם.

עדי לוי, מרייקה פיפל ופלוריאן זיי חברו לשיתוף הדדי בחוויות אינטימיות מהשנה האחרונה, הקשורות לפריחה וקמילה של חיי יקיריהם. כל אחד מהם ביטא את התהליך הפנימי המתמשך בתוך חלל משותף.

שיתוף הפעולה המתמשך בין שני הקואופרטיבים בא לאפשר לאמנים לפרוץ את גבולות מדינתם ללא תלות בגורמים מסחריים, ואנו שואפים להרחיב פעילות זו למדינות נוספות.

הפרויקט נתמך בידי מחלקת התרבות של דיסלדורף.

BETONBOX הינה גלריה שיתופית הקיימת מאז 2010 ומונה 7 חברים. חלל הגלריה ממוקם במבנה ששימש כבונקר בזמן מלחמת עולם השנייה. המבנה מתפרס על שטח של 600 מ"ר ומכיל חלל תצוגה רחב ידיים וחללי סטודיו. הגלריה משתפת פעולה עם אמנים נוספים ועם מוסדות אמנות שונים בגרמניה ונתמכת על ידי גופים ממשלתיים.

אמני ה-BETONBOX:

Bernhard Kucken / Florian Zeeh / Mavi Garcia / Susanne Hille/ Natalie Bertrams / Mareike Piepel / Hyacinta Hovestadt

 

צילומים מתוך התערוכה KONTINUUM שהתקיימה בדיסלדורף, גרמניה (אפריל 2017)

 

ראיון טלויזיוני בערוץ center.tv