מודל

   מחוות לאליהו גת

אליהו גת / מיכל גבע / מרים גמבורד / יונתן הירשפלד
גידי סמילנסקי / טליה רז

אוצר: גידי סמילנסקי

09.09.2017 - 06.10.2017


 

 

בחודשים ספטמבר ואוקטובר יתקיימו בגלריה אלפרד ובבית האמנים תל אביב תערוכות מחווה לצייר אליהו גת, ליצירתו ולמורשתו. בתערוכות יוצגו תמות מרכזיות בעבודותיו אותן חקר ובחן האמן ללא הרף: המודל הנשי ונופי המקום. זהו חקר אידאי, רגשי ויצרי, הנפרש לאורך שנות יצירתו.

גת ביים את הגוף הנשי ובנה את הכוריאוגרפיה של זה בהשתנות מתמדת. הוא יצר מודלים יצריים פוביסטיים של אישה-אדמה; פעילותו הציורית בטבע תיעדה רשמים ותחושות מהמרחב, האור והצבע של הנוף הארצישראלי.

 

"מודל"

אל עבודתו של אליהו גת התוודעתי כצייר צעיר שאך סיים את לימודיו ושאל את עצמו, "מה עכשיו?" ציור אחד של גת הוביל אותי לחפש עוד, אך לא מצאתי רבים; יצירותיו של גת מצויות באוספים פרטיים, כמעט שאינן מוצגות, ומתחת לפני השטח מתגלה סיפור של הדרה, מן הסוג שחוו אמנים רבים וטובים בני אותה תקופה.

בראש ובראשונה גת הוא יוצר נדיב, מלא באהבת אדם ישירה וחושנית. ציורי המודל שיצר מכוונים אל המפגש האינטימי שלעיתים אישי ולעיתים לא. ניתן לחוש בעת ובעונה אחת ארוטיות ואת התשוקה למלאכת הציור עצמה, וזאת הודות למשיכות המכחול הבשרניות והחום האנושי אשר השנים לא יכלו לו.

גת היה תלמיד/ אסיסטנט  ב"סטודיה" של שטרייכמן וסטימצקי (שטריכמצקי), מורה במכון לאמנות בת ים ובמדרשה לאמנות, וממקימי קבוצת "העשרה" וקבוצת "אקלים" – כל אלו היו לתחנות משמעותיות במהלך הקריירה האמנותית שלו. התקבצות של נסיבות חיים ואופנות תרבות שולטות וכמו כן, אופי שאינו מיליטנטי הובילו לצמצום מקומו כיוצר מוכר ומוערך.

התערוכה שאצרתי באה ליצור תיקון ולחשוף את גת לקהלים חדשים. מתוך המקום האישי שלי כיוצר ומהקרבה המקצועית שאני חש כלפי ציוריו של גת, הזמנתי קולגות, אמנים עכשוויים, להיכרות מחודשת  עם עבודותיו של גת וליצור מחוות ליצירתו. הבחירה בגלריה אלפרד קשורה לחוויית השליחות שהביאה לתערוכה זו היות שגלריה זו הוקמה על ידי אמנים במטרה להרחיב את מעגלי הפעולה בשדה התרבות המקומי.

גידי סמילנסקי, אוצר


בתערוכה בגלריה אלפרד יוצגו עבודות מודל של אליהו וגת ועבודות של אמנים עכשוויים שנעשו בהשראתן. 

משתתפים: אליהו גת / מיכל גבע / מרים גמבורד / יונתן הירשפלד / גידי סמילנסקי / טליה רז

פתיחה: מוצאי שבת, 9.9.17, בשעה 20:00.

בתערוכה בבית האמנים תל אביב יוצגו עבודות נוף של אליהו גת לצד ציורים של קולגות מקבוצת "העשרה" וקבוצת "אקלים" , ציורים של תלמידיו וחומרים תיעודיים.

פתיחה: יום חמישי, 28.9.17, בשעה 19:30.

השקת קטלוג אליהו גת מודל/ נופים: יום חמישי, 19.10.17, בשעה 18:00, בית האמנים תל אביב.