עולם הדממה

מאי עומר

 אוצרת: דינה יקרסון

17.11.2016 - 16.12.2016

 

התערוכה עולם הדממה, מסכמת תהליך עבודה של ארבע שנים, במהלכן חקרה מאי עומר את סיפור מתחם הדולפינריום בתל אביב. במרכז התערוכה יעמדו שלוש עבודות וידיאו, שצולמו על ידי עומר במהלך השנים 2012-2015, אחת מהן מבוססת על ראיון שעומר ערכה עם האדריכל נחום זולוטוב ז״ל, יוזם הדולפינריום, בשנת 2013. 

מתחם הדולפינריום נבנה בסוף שנות ה-70. הוא ממוקם על חוף ימה של תל אביב- יפו, בקצה פארק צ׳ארלס קלור. הפארק עצמו הוקם על גבי הריסותיה של שכונת מנשייה לשעבר, שכונה אשר היוותה נקודת חיבור בין יפו לתל אביב.

הדולפינריום יועד להיות מקום של פנאי ושעשוע, אך הפך במהרה לזירה של שרשרת אירועים טראגיים, ביניהם פשיטת רגל ומוות של דולפינים ופיגוע ההתאבדות בשנת 2001, החקוק בזיכרון הישראלי כאחד משיאי האלימות של האינתיפאדה השנייה. יתכן שזו הסיבה לכך שהדולפינריום ניצב כפיל לבן – נטוש ומוזנח למעלה מעשרים שנה, זאת על אף מיקומו המרכזי, שטחו הגדול וסיפורו הייחודי.

התערוכה מציעה מסלול צפייה שבמהלכו נחשפים בהדרגה הרבדים השונים של סיפור המתחם.

מאי עומר, אמנית ואוצרת במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, חולון. בוגרת המדרשה 2009.


במהלך התערוכה יערכו מספר אירועים נלווים:

יום ו' 2/12 בשעה 12:00- סיור בגן צ'רלס קלור המתמקד בהיסטוריה של שכונת מנשייה ושל מתחם הדולפינריום ובעקבותיו שיחה בגלריה אלפרד, (בשעה 14:00) עם מאי עומר  וד"ר יעל אלואיל על אזור הדולפינריום ואפשרויות לפעולה אדריכלית אזרחית.

יום ד' 14/12 בשעה 19:00- תכנית הקרנה מודרכת עם האמנית אורי לוין ״על המחר של האתמול״, דרכה תציג את תפיסת הזמן בסרטים עתידניים משנות ה20 ועד היום.