קָטוּם

אורי בצון

אוצר: אבשלום סולימן

08.02.2018-10.03.2018


אירועים בתערוכה

סדנה בהנחיית אורי בצון להורים וילדים בעקבות תבליטי הנייר המוצגים בתערוכה תתקיים ביום שבת ה-17.02.18 בשעה 11:00

שיח גלריה יתקיים ביום שבת ה- 17.02.18 בשעה 12:30 בהשתתפות האמן והאוצר

אירוע נעילה: בשבת ה-10.3.18 בשעה 12:00. ידבר המשורר צבי סער חזן
 

 

קטום/ Topped Off

קטום הוא מיצב תלוי-מקום שתוכנן במיוחד עבור החלל של גלריה אלפרד. הוא מביא לידי ביטוי רצון להפוך את המושגים "חזון" ו-"כישלון" לסביבות חומריות מוחשיות החולקות עם הצופה חלל פיסי קונקרטי.

האורחים הנכנסים לגלריה אלפרד יתייצבו מול הר בגובה ארבעה מטרים שנבנה מקורות עץ וחלקי ציורים של האמן. ראש ההר – שנחתך בפתאומיות קרוב לתקרה – הופרד מגופו והונח על הרצפה בחדר הסמוך. על הקירות יוקרן קו אופק באמצעות פלס לייזר, שימקם את נקודת התצפית של

המתבונן 'מעל' לפסגה. על קירות הגלריה יתלו עבודות על לוחות עץ ו-MDF, וכן סדרה של חיתוכי נייר צבעוניים. דימוי פסגות ההרים החוזר בכולן רומז על הציר המושגי של התערוכה, העוסק בסוגיות של משקל, נוכחות, מאמץ ושחרור.

ההר שיעמוד במרכז התערוכה נבנה בעיקרו משאריות ציורים שהאמן יצר לאורך מספר שנים. חלקם הוצגו בתערוכות שונות, רובם אוכסנו בסטודיו וצברו עליהם שכבה יפה של אבק ומחשבות. בעבודה על הפרויקט הנוכחי משתמש בצון בכל מה שיש לו – לא רק ביכולות התכנון וההפקה שפיתח כמבצע של פרויקטים פיסוליים גדולים, אלא בגוף העבודות שלו-עצמו. העמידה באתגר שהציב לעצמו הופכת, באופן פרדוקסלי, למעין קטלוג מפואר של כישלונות אישיים.

אורי בצון- עובד בתל-אביב-יפו. בוגר המחלקה לאמנות במדרשה לאמנות, במכללה האקדמית בית ברל. הציג את תערוכות היחיד איקס עיגול (2015), גרנד ארט, חיפה (אוצרת: שירלי משולם), ההפכי ההכרחי (2014) בגלריה גבירול, ת"א, ובתערוכות קבוצתיות בישראל וארה"ב. עבודותיו נמצאות באוספים פרטיים וציבוריים בישראל. 


שנת התערוכות חזון וכשלון

תערוכה זו היא השניה בשנת התערוכות 2018, שתורכב כולה מתערוכות הסובבות סביב התמה 'חזון וכשלון'. על-ידי עיסוק בנושא הנבחר, מבקשים בגלריה אלפרד להרחיב את שדה המשמעויות הנרקמות בין המילים: חזון, הצלחה, כישלון, תכנון ואלתור, להעלות שאלות ביחס לגורמים המגדירים מושגים אלה ולפרק מוקדי כוח.

התערוכות שנבחרו ילוו באירועי פרפורמנס, הרצאות והקרנות, ובמהלך הקיץ מתוכננת תכנית רזידנסי של מספר אמנים שיצרו בחלל הגלריה בשיתוף הקהל.

בסדרת התערוכות 'חזון וכישלון', מבקשת גלריה אלפרד לבחון דווקא את ההזדמנויות האפשריות הטמונות בכישלון: ניסיוניות, שבריריות, חולשה, הססנות ובלבול. גלריה אלפרד מבקשת להפנות את הזרקור לתעוזה וללקיחת סיכונים הגלומות במילה כישלון. זאת, על מנת להציג גוונים נוספים בחוויה של עשיית האמנות ושל חוויית הצפייה.