מים עומדים

 יואב שביט / הילה סלעי 

אוצרת: אפרת גל

25.03.2011 - 03.03.2011


 

 

ציורי השמן של הילה סלעי והאובייקטים של יואב שביט יוצרים יחדיו סביבה ביתית של חפצים יומיומיים. אך זו סביבה משובשת ומתעתעת. מתחת לפני השטח יש תחושה של חוסר יציבות, מלנכוליה ואימה, והדברים מגלמים משמעויות פיוטיות ומיסטיות מעבר לנוכחותם הקונקרטית. 

סלעי מציירת את הסטודיו שלה שבצפון הארץ ואת החפצים שבו. במהלך העבודה על ציור היא נוטשת אותו במפתיע, בלתי גמור. חלקים שלמים בציור נותרים כמתווה בלבד, ובמקומות אחרים מופיעות נזילות שמשבשות את הופעתו כטבע דומם קלאסי. חלק מן החפצים בלתי מפוענחים במבט ראשון, כמו שמיכה מושלכת על מיטה, או לא מפוענחים כלל, כמו מכשיר להרחקת עכברים המשמיע קריאות מצוקה שרק העכברים שומעים. הציורים מהווים תיעוד של סביבתה המיידית של הציירת, עם אווירה ביתית למחצה. בסביבה המיידית של הסטודיו היא מניחה סדרה של אביזרי צלילה וחליפות צלילה השייכים לאביה, והם מונחים על כיסא בסטודיו, מחוץ לסביבתם הטבעית. אביזרי הצלילה נראים משונים וחסרי מטרה, מהדהדים את הגוף הנעדר, ומכילים פוטנציאל מאיים ומורבידי.

שביט יוצר על התפר שבין עיצוב לאמנות. סדרת האובייקטים שהוא מציג נקראת "מיסטיקה בורגנית (La Mystic De Bourjuazie) – חפצים בסדרה מוגבלת לפולחן ביתי". עיצוביו הם הכלאות מלאות חן והומור בין אביזרים ביתיים, חומרים שונים ופסולת. למרות הזיקה לעיצוב עכשווי, משהו בחפצים חסר תוחלת או מנוגד להיגיון. התוצר הסופי מתעתע ומאתגר את התפיסות המקובלות של עיצוב לבית. מנורות עמידה לסלון שבסיסן "נחום תקום", המשדרות יציבות מפוקפקת, מנורה אחרת הנדמית כשרפרף, אך ישיבה עליו אולי כרוכה בהתחשמלות. השמות אשר שביט נותן לחפצים מגלים את הפיוטיות הגלומה בהם, לצד משמעויות מיסטיות ופולחניות. כפי ששביט עצמו מנסח: "הסדרה 'La Mystic De Bourjuazie' מבקשת לעורר את המשתמש לצעוד את הצעד הלא אפשרי המפריד אותו מהיותו חומר".