מודל סטנדרטי

נועה ליברמן / Foma<3

אוצרת: עדי בצלאל

09.03.2012 - 16.02.2012

 

 

בתערוכה מודל סטנדרטי בוחנות האמניות נועה ליברמן ו-3>FOMA את האופן שבו המבט הפטריארכאלי הסמוי משפיע על תפיסת החברה את הגוף הנשי. מבט זה, שאופיו גברי בעיקר, יוצר משמעויות של רכושנות, כוח והכנעה ומציג את האישה כשבירה, כחסרת אחיזה בעולם, כפסיבית, כמזמינה וכזמינה מינית (ג'ון ברגר, "Ways of Seeing"). 

ליברמן משתמשת בגופה שלה כמייצג של גוף נשי, ובעזרתו היא מבקשת לשנות ולהרחיב קודים תרבותיים אלה. If you see me naked, it doesn’t mean you own me היא סדרת עבודות שבה מופיעה ליברמן כשהבעות פניה לוחמניות והיא נמצאת בפעולה או יציבה על הקרקע, בוטה ואף לעתים גרוטסקית, מאפיינים הנקשרים בהצגה החזותית של דימויים גבריים.

3>FOMA בוחנת את ההשלכות של טשטוש הגבולות בין דימויים אינטימיים ואישיים ודימויי פורנו המציגים לעתים אינטימיות מזויפת שעולם האינטרנט מזמן. את ההשלכות של מציאות ויזואלית זו עלינו כחברה היא בודקת על ידי פירוק והשטחה של דימויים אישיים מעולמה שלה לצד דימויים מסרטי פורנו היוצרים האחדה בין העולמות. 

בעבודה Give Me More מתוארת סצנת מין שבה נראות חמש דמויות כשבמרכזן אישה, הממוספרות בצדן כבמשחק. השפה המופשטת שבה היא משתמשת תורמת לייצוג האבסורדי של מצב זה המועצם כשהיא מטפלת באותה הצורה בדיוקנה האישי ובדיוקנאות של בן זוגה.

עבודותיהן של ליברמן ו-3>FOMA  נפגשות בחדרון האחורי של חלל הגלריה בעבודה משותפת העשויה מקולז' וציור קיר. בעבודה זו הן מפרקות יחד את תצלום גופה של ליברמן לגורמים ולבסוף נותרים ממנו רק חלקים סכמתיים שאי־אפשר לקבוע עוד אם הם שייכים לגבר או לאישה. התערוכה מציגה מראה של המציאות שבה אנו חיים, בפרט בימים שבהם נושא הדרת הנשים עלה על סדר היום, ומעלה שאלות לגבי תפיסת הדימוי הנשי באמנות, בתרבות החזותית ובחיינו הפרטיים. מצד שני, מראה חסרת פשרות זו מהווה גם הצעה לעולם שבו גבר יכול להיות חלש ואישה יכולה להיות חזקה ואין הדבר תלוי מין או מגדר.