מרור²

ענת בצר / צוקי גרביאן / אבנר לוינסון / נועה ליברמן / מיכל נאמן / חיימי פניכל / מרב קמל / אלה קנדל

אוצרת: יעל עמית

06.04.2017 - 28.04.2017


 
 

 

לפני עשור בדיוק נפתחה בגלריה אלפרד הקטנה והצעירה ברחוב פלורנטין, תערוכה בשם 'מרור'. לכבוד עשור לתערוכה מבקשת האוצרת יעל עמית לבחון שוב את רעיון התערוכה ולבנות אותה מחדש.

התערוכה עוסקת בכאב כטריגר ליצירה, ובאמונה שיש לשמר את הכאב על מנת להמשיך וליצור. מרור הוא עיסוק אוראלי, חוויה נפשית ורגשית אשר עוברת דרך עינוי הגוף. בהקשר של חג הפסח החוויה מקבלת אלמנט של חזרתיות, שימור וזיכרון. העבודות בתערוכה משקפות הלך רוח זה בדרכים שונות ובטכניקות אמנותיות מגוונות.

ענת בצר, אשר הציגה גם בגלגול הראשון של התערוכה מרור, מציגה  הפעם שתי עבודות מתוך הסדרה ARMY OF ME אשר טרם הוצגה בישראל. בעבודה אחת גוף גברי חושני, נחשק ואסור. בעבודה השנייה ישנה רומנטיקה שאינה מכאן, אלא לקוחה מן היערות והאגדות. ארבע נשים כנימפות רוקדות - ומעל הדימוי העדין אזהרה: army of me ,

אלה קנדל תציג מיצב המורכב ממאות סכינים יפניות מולחמות. המיצב מכיל אלימות רבה וחזרתיות שהינה עצורה מצד אחד ומצד שני משתלטת על המרחב.

חיימי פניכל יציג אובייקט פיסולי יצוק מחול אשר מדמה קופסת קרטון ובתוכה כלי אוכל שבריריים. האובייקט משרה תחושת בדידות ודלות. חומריותו מייצרת אפקט המזכיר את תחושת הדחייה מאקט האכילה באופן המעלה על הדעת את עבודתה של מרט אופנהיים "ארוחת בוקר בפרווה".

צוקי גרביאן יציג רישום פחם גדול ובו מקטע מציור של קראווג'יו. דמויות החיילים הרומיים עטויי השריון בוקעות מתוך האופל ומייצרות מחדש עמדה היסטורית. השריון מגן על החייל ויוצר את אלמוניותו. בנוסף יציג גרביאן מבחר פורטרטים בצבעי שמן. הטכניקה המסורתית של הציור מופרעת בכל עבודה מחדש ומייצרת דמויות משובשות אשר נדמה שמופעלת עליהן אלימות.

אבנר לוינסון יציג פסלים של דמויות אנושיות אשר צורתן מתקבעת מתוך תנועת החומר. הג'סטות הגופניות של הדמויות המפוסלות מתקבלות כרושם אימפרסיוניסטי אצל הצופה.

מרב קמל תציג רישומים מתוך הסדרה "מעלל". בעבודות מתוארות דמויות אנושיות במצבים פיזיים המבטאים מציאות מנטלית, כמו מיניות, גופניות, נזילה וחדירה.

מיכל נאמן תציג  את העבודה  "The Pelican in its Piety" המתאר דימוי השאוב מן המסורת הנוצרית ובו האם השקנאית מזינה את גוזליה בדמה, כאלגוריה לקורבנו של ישו.

נועה ליברמן תציג תצלום אחד שהינו העבודה היחידה שהוצגה בתערוכת "מרור" הראשונה. בתצלום פני אישה אשר לנחיריה הוחדרו שני חרוזים סגולים. ליברמן עוסקת רבות בייצוגי הגוף הנשי. בעבודה זו הופכים הפנים לאזור המוחדר. החרוזים סותמים את דרכי הנשימה ומייצרים מוות שקט.