(דמוי אדם) HUMANOID

בוריס ומרים יוחבץ

21.07.2016 - 19.08.2016


 

 

בוריס ומרים יוחבץ, אב ובת, יציגו בתערוכה עבודות חדשות שנוצרו במיוחד לתערוכה, ברובן ציורים בגדלים משתנים, בטכניקה של גואש (בוריס) ואקריליק (מרים) ולצידם מיצב שיורכב מפסלים קטנים.

הומנואיד הוא מושג שמקורו בביולוגיה, המתייחס לדמות בעלת מאפיינים אנושיים יחודיים, אף שאינה אנושית. המושג מתייחס ליצורים מתחומים מגוונים כמו רובוטים דמויי אדם, יצורים היברידיים במיתולוגיות העממיות השונות, חייזרים ביצירות מדע בדיוני, וגמדים, טרולים ודומיהם ביצירות פנטזיה.

התערוכה הומנואיד מציגה שתי נקודות מבט מפתיעות על דימוי האדם, של אב ובת, האחת קוסמופוליטית והשנייה אישית. שניהם קשובים לתחזיות המנבאות את העתיד דרך בדיחות הדעת והחיפוש אחר האנושי.

בוריס יוחבץ: "התחושה שמולי ניצבים דמויי אדם מלווה אותי מגיל צעיר. כילד קטן בימים אחרי מלחמת העולם השנייה, צפיתי בברית המועצות מלקקת את הפצעים. כאדם צעיר, בעודי מביט בפוליטיקה הבלתי אפשרית של אירופה של המאה העשרים, ניטעה בי התחושה שאישים קיצוניים כמו היטלר וסטאלין, גם הם לא היו בני אנוש רגילים. ראיתי בהם יצורים דמויי אדם, שהניעו את אותן מסות אנושיות, דמויות אדם בעצמן, שובים אותם בקסמן של אידיאולוגיות הרצחניות.

אחר כך נמשכתי אל סרטי המדע הבדיוני, שהחלו לטפטף לברית המועצות בשנות השישים, ובהם מפלצות ויצורים דמויי אדם. המוטיב ההומנואידי קיבל מימד נוסף: אמנותי וספרותי, באותה התקופה התחלתי לחשוב ברצינות על אמנות".

מרים יוחבץ: "השימוש במילה הומנואידים מייצר אולי ציפייה לראות משהו מכני, טכנולוגי, קר ומנוכר. הכוונה שלי היא דווקא לייצור חוויה פיגורטיבית וצבעונית שתגרום לכך שאנשים קודם כל יחייכו. אני מחפשת את החיבור בין המחשב לשלוחתו האנושית, ובתפר הזה אני מנסה לזהות את אותו מקום חמקמק בו הגבולות בין האדם למכונה מיטשטשים. אני מחפשת ליצוק תוכן מרגיע לקיום המאיים הזה, להתייחס אליו כאל צעצוע ועל ידי כך לבלום את התחושה שהעולם ההומנואידי משתלט בעורמה על חיי".

בוריס יוחבץ, בוגר תואר שני באמנות של האקדמיה לאמנות ע''ש מוחינה שבסנט פטרסבורג, הציג במוזיאונים ובגלריות שונות בארץ ובעולם, עבודותיו נמצאות באוספים ישראליים. עלה לישראל ב- 1974, היה חבר בקבוצת האוונגרד הרוסי "לוויתן". יוצר ופועל בדרום תל אביב למעלה מארבעים שנה.

מרים  יוחבץ, ילידת 1975, בוגרת התיכון לאמנות ע"ש 'תלמה ילין', ולימודי תואר ראשון בתקשורת חזותית ב'שנקר'. עבודותיה הוצגו בתערוכות קבוצתיות בגלריות שונות בארץ.