הדביר

מישל פלטניק / פאטמה שנאן דרע

אוצר: יואב שביט

08.09.2016 - 07.10.2016


 

 

פאטמה שנאן דרע ומישל פלטניק, שניהם זוכים להכרה רחבה והערכה בתוך עולם האמנות, משתפים פעולה מחוץ לעולם האמנות המסחרי ומציגים יצירות שמתייחסות באופן שונה אל הנושאים שבלב עבודותיהם עד היום.

שנאן דרע תציג סדרת ציורים חדשה בה נבחן הקשר בין הסמל והמיניות. השטיח, שהיה מוטיב מובחן בציוריה של שנאן דרע, יוחלף באריגים רקומים אחרים ובחלק מהמקרים יזנח לחלוטין.  כמו כן, דמות האישה/ ילדה תתפוס חלק מרכזי יותר בציוריה. דמות זו תצויר תמיד רק ממותניה ומטה. המתחים שבין הדמות לבין הסמלים המסורתיים יתחזקו כשהם רקומים על הגרביונים שעל רגליה של הדמות או הופכים לצל שהיא מטילה על סביבתה.

פלטניק יציג את מיצב הווידאו Well-Tempered בו יוצגו קטעי וידאו ערוכים מתוך אירועים היסטוריים, לצד תיעוד עצמי עכשווי ברוח תרבות ה"סלפי". בנוסף, משובצים בין קטעי הווידאו מקטעי טקסט משובש מתוך כתביו של אפלטון. קטעי הוידאו יוצגו על גבי מסכי טלוויזיה, המייצגים את תווי היצירה, ובכך למעשה המיצב 'מנגן' את היצירה של באך מתוך סדרת היצירותThe Well Tempered Clavier  (מילולית 'קלידים בעלי מזג הטוב' ). העבודה מתייחסת לקשר בין המזג הטוב של האדם המתורבת ליכולת לשלוט, לדכא ולעשות רע.

הדביר (קודש הקודשים) הוא החדר הפנימי, החשוב והקדוש ביותר בבית המקדש. שמו מרמז על מהותו: הוא המקום שבו הדבר והדיבור נפגשים, או במילים אחרות, זוהי נקודת המפגש הכאוטית והדינמית בין המסמן והמסומן. בתערוכה  שנאן דרע  ופלטניק מנסים לבחון את מה שמתרחש באותו המקום גם אם התרבות אותה הם בוחנים היא שונה. המתח שבין האינטימי לבין הכללי, ובין הסמלי לחסר הצורה הופך את שיתוף הפעולה ביניהם לחלקים משלימים של מהלך אחד.

בנוסף, וכחלק מהאתגר שגלריה אלפרד הציבה בפניהם, נענו האמנים לאפשרות לייצר במסגרת התערוכה הצבה משותפת ללא שום הכנה או תיאום מראש, תחת הכותרת 'הפתעות טובות'.  על חלק זה בתערוכה אין לנו מה לומר. הוא לא ידוע והעיקרון שעומד מאחוריו הוא של אמירת כן ליצירה שנעשית מתוך מצב רגעי אינטימי.  זוהי קריאת תיגר קטנה על מה שמניח את הרסן בפינו והוא הנכונות למנוע את כל ההפתעות כדי למנוע הפתעות רעות.