בוקר טוב אדון גרשלר

חנה יגר 

אוצר: גידי סמילנסקי

05.01.2012 - 08.12.2011

 

 

"מצחיק... 'אדון גרשלר'... ככה פונים אליך רוב האנשים במכתבים. קראתי את המכתבים שנשלחו אליך אחרי שעזבת את צ'כיה ונסעת לארץ. נראה שאין אנשים שאתה קרוב אליהם באמת.

הבוקר התעוררתי מוקדם מהרגיל. קראתי את המכתבים ומצאתי את עצמי מציירת שוב ושוב את אותם אנשים פגיעים וחבולים כשמבלי משים יש בכל אחד מהם משהו ממך, מאישיותך, מהפצע שלך, מהפצע שלי..."

אדון גרשלר הוא קוד פנים ציורי, אידיום אוטוביוגרפי, המופיע ומהדהד בציוריה של חנה יגר. האמנית מציצה על מצעד גברים ההופכים מתוקף מבטה לאדון גרשלר, לישות גברית חסרת פנים שלעולם אינה משיבה מבט. גבר שחור עובד זר, כדורגלנים בחדר ההלבשה או אדם יחיד בתוך קהל הרחוב. הדמויות בעבודותיה של יגר מסוגרות כל אחת בעולמה וכאילו אינן מודעות למקומן באירוע המתואר.

 

מעשה הציור מטמיע את מסדר הגברים במרחב ציורי כתמי, עייף, המדגיש את מחוות הגוף השפוף על פני הדרמה של הבעת הפנים. ג'סטות של צבע בסולם כרומטי של חצאי ורבעי גוונים, מעורבבים זה בזה, יוצרים מסך מתעתע ולעתים מאיים הפרוש ברכות על פני הבד. האמנית מזמינה את הצופה ברמזים דקים ומשיכות מכחול צנועות לפענח את האקורדים המלנכוליים הבונים את עולמו של אדון גרשלר.
 
"... וגם שלשום ראיתי הכול... עמדתי בצד ולא עשיתי כלום. מצטערת. יכולתי לעשות משהו? 
אין בי כעס, אבא יקר, רק הרבה חמלה וכאב,
מתביישת, רוצה שזה ייגמר,
   מתגעגעת ואוהבת.
     בתך
       חנה"