FALSE FLAG

שירה גפשטיין מושקוביץ / רני פרדס

ליווי אוצרותי: אסד עזי

15.11.2018 - 14.12.2018


 


FALSE FLAG

ביום חמישי 15 בנובמבר 2018 תיפתח באלפרד – מכון שיתופי לאמנות ולתרבות תערוכה זוגית של האמנים שירה גפשטיין מושקוביץ ורני פרדס, שכותרתה False flag. התערוכה מציגה עבודות מיצב, פיסול, ציור, רישום ווידאו ומלווה אוצרותית ע"י האמן אסד עזי.

בחלל המרכזי בנתה גפשטיין מושקוביץ מגדל שמירה גבוה, במימדים דומים לאלה של מגדל שמירה אמיתי. פרדס מציג ציורים גדולי מימדים, המסתירים בתוכם דימוי של אלונקה ההולך ומתפרק מעבודה לעבודה.

התערוכה עוסקת בנארטיב של שמירה והגנה על הבית, הכורך יחד חזון וכישלון, דרך תהליכי התפרקות ובנייה. שם התערוכה מתייחס למונח false flag (דגל כזב), המתאר מבצע חשאי שמטרתו להשיג יעדים צבאיים, פוליטיים, כלכליים או אידאולוגיים, באמצעות הסוואת הגורמים העומדים מאחוריו, והטלת האחריות לתכנונו ולביצועו על גורם אחר. באופן זה נוצרת תודעה כוזבת באשר לזהות הגורמים ולמערכת האינטרסים. חוסר הידיעה הברורה לגבי זהות הצדדים שולל מהציבור את האפשרות לנקוט עמדה, להזדהות או לגנות, ולהשתייך לקבוצה מסויימת.

העבודות המוצגות מתייחסות לבילבול ולהיפוך התפקידים באמצעות המתח שהן מקיימות בין הדימויים לבין חומרי בנייתם. מגדל השמירה עשוי קונסטרוקציית עץ עליה מלופפות ומתוחות רשתות תעשייתיות. בעוד שגודלו הריאליסטי מעצים את החזון, כמעין "חזה מנופח", בנייתו ברשת קלה מדגישה את שבריריותו ומצהירה על כישלון השמירה ועל קריסתו הפיזית והפוליטית של החזון. גפשטיין מושקוביץ יצרה בחלל הגלריה גם ציור קיר בקו בדיו שחור, המיצגים ארכיטיפים של יישוב ערבי. בנישות הארכיטקטוניות של חלל הגלריה, דוחסת האמנית מבנים קטנים, גם הם בעלי מאפיינים מזרחיים, עשויים ספוג ירוק. המבנים יוצרים כפר אנכי ; הכפר הערבי הבנוי באופן מרחבי ושטוח בדרך-כלל, הופך כאן לאלמנט פאלי המשמש כעמוד תווך נוקשה לכאורה, אולם עשוי חומר רך ומתפורר.

פרדס מציג את אחד מציוריו הגדולים כשמסגרת העץ עליה מתוח הבד פונה אל חלון הגלריה. הוא הופך את המסגרת לגריד פיסולי שחוזר ומפרק את הדימוי המופיע בציורים וברישומי הגרפיט שהוא מציג באותו החלל. העבודה מפרקת ואורגת את הדימוי אל תוך המופשט הציורי, ברישום בגירי פסטל. דימוי האלונקה טעון משמעויות רבות.

בחדר הקטן מוצג מיצב המורכב מעבודות ציור, פיסול ווידאו. עבודותיהם של האמנים מתערבבות אלה באלה ומאלצות את הצופה לנקודת מבט המאחדת את סך האובייקטים למיצב שלם.

שירה גפשטיין מושקוביץ- בוגרת הדרשה לאמנות, בית ברל. אמנית בין תחומית, העוסקת בציור, פיסול ומיצב. בעלת הסטודיו לציור, מרכז קורסים וסדנאות באמנות.

רני פרדס- בוגר המדרשה לאמנות. אמן בין תחומי, העוסק בציור, פיסול ומיצב.

 

 

שנת התערוכות חזון וכשלון

התערוכה False flag היא התשיעית בשנת התערוכות 2018, שמוקדשת לתערוכות הסובבות סביב התמה 'חזון וכישלון'. על ידי עיסוק בנושא הנבחר, מבקשים בגלריה אלפרד להרחיב את שדה המשמעויות הנרקמות בין המילים חזון, הצלחה, כישלון, תכנון ואלתור, להעלות שאלות ביחס לגורמים המגדירים מושגים אלה ולפרק מוקדי כוח. בסדרת התערוכות 'חזון וכישלון', מבקשת גלריה אלפרד לבחון דווקא את ההזדמנויות האפשריות הטמונות בכישלון: ניסיוניות, שבריריות, חולשה, הססנות ובלבול. גלריה אלפרד מבקשת להפנות את הזרקור לתעוזה וללקיחת סיכונים הגלומות במילה כישלון. זאת, על מנת להציג גוונים נוספים בחוויה של עשיית האמנות ושל חוויית הצפייה.

שנת התערוכות מלווה באירועי פרפורמנס, סדנאות, הרצאות והקרנות, ותכנית רזידנסי של מספר אמנים שיצרו בחלל הגלריה בשיתוף הקהל.