חתך

ליאת קוך

אוצרת: יעל עמית

02.02.2007 - 06.01.2007

 

ליאת קוך היא אמנית מיצב, ועבודותיה יוצרות שינוי או התערבות בחלל. האובייקטים או השינויים בחלל מתאפיינים במינימליזם ובאיפוק, אך שומרים על מתח בין שקט ובין התרחשות מתחת לפני השטח: מתח רגשי. עבודותיה מייצרות מצב או מציאות חדשים, אך אינן מייצרות סיפור, והן נחוות באופן פיזי על ידי הצופה, ולעתים מפעילות אותו. קוך עובדת הן בחללים פנימיים, סגורים, והן בחללי חוץ, ומייצרת סוג של נוף או שינוי בנוף קיים. 

שם התערוכה, חתך, הוא מראש בעל קונוטציה של פגיעה וכאב, המבטאים את ההיבט הרגשי של העבודה. חתך עומק או רוחב, כמונח אדריכלי וגיאוגרפי המאפשר לראות את המבנה הפנימי, את השכבות הטופוגרפיות והארכיאולוגיות של נוף או מבנה מסוים. ולבסוף פעולת החיתוך הפיזית, פעולת גריעת החומר של האמנית, אשר בונה את הצורה. 

בגלריה אלפרד תציג קוך יצירה שהיא בעצם שתי עבודות אשר מהדהדות האחת לשנייה מבחינה צורנית: אובייקט וציור קיר. 

האובייקט הפיסולי שיצרה קוך משתרע לאורכה של הגלריה. הוא בנוי מ־200 שכבות קרטון החתוכות לצורה שהיא החלל הנגטיבי של שבר או בקע. האובייקט מקבל צורה של אלמנט נופי חדש: נדמה כמו שביל או דרך מצד אחד, אך שומר על תחושת השבר, הביקוע, החתך. 

טכניקת הציור היא כיבוי סיגריות על משטח הקיר עצמו, פעולה סיזיפית המכילה הרס עצמי וסוג של אלימות. הדימוי הנוצר מכיבוי הסיגריות הוא נחיל, בדומה לנחיל מזיקים מאיים. הדימוי בנוי נקודות־נקודות ההולכות ומתהדקות ונדחסות לאזור מסוים על הקיר. הדימוי הכללי הנוצר מאזכר בצורתו את צורת האובייקט, אך הוא דימוי מפורר ומפורק.