על פסגות הרי הטאטרה

יעל בן שלום

אוצרת: קרני ברזילי

ALFRED EXPRESS #1 / 10.03.2012 - 13.03.2012


 

 

 

יעל בן שלום מציגה מיצב ציורי המגדיר חלל ויוצר אותו, בו מוצגות עבודות נייר תלויות על מתקני מתכת. הצבת ציוריה במרכז החלל וניתוקם מן הקיר, משנים את האופן שבו אנו מביטים בהם וחווים אותם. ההצבה בשכבות-שכבות של דפים, כשכל שכבה מכסה באופן חלקי או מלא שכבה אחרת, יוצרת מערכות יחסים פנימיות בתוך המיצב שחלקן גלויות לצופה וחלקן לא. שיטוט סביבו מאפשר תגליות הדרגתיות של פרטים ואלמנטים דרך התנועה, וחווייה אישית-אינטימית הנוצרת מריבוי נקודות המבט כמו גם מהקירבה לחומר.

האויר או החלל שנוצר בין הדפים במיצב מחזירים את הצבע הלבן אל תוך הציור, דרך צבע הקיר של חלל המוזיאון, ובמקביל נותנים אפשרות לנקודת מבט פרספקטיבית או תלת מימדית על הציור. המיצב כולו מונח על גלגלים דרוך לשינוע ותזוזה, הוא מעלה על הדעת מושגים של מסע ונדודים, תחושה של זמניות וארעיות הבאה לידי ביטוי גם בחומרי הציור. הפחם מכסה את הנייר הלבן ומשמש כבסיס לחומרים שונים: גרפיט, גירים, ספריי. שכבות הפחם הופכות למצע פגיע כי אינם מכוסים בחומר מגן (ספריי פיקסטיב וכד') כל נגיעה קלה עלולה להעלים חלקים מהציור. מצב זה אופייני לצורת החשיבה של בן שלום - החשיבות לאמיתות החומר, גם אם הוא זמני, תוך בחירה בנקודת מוצא של חוסר ידיעה ומחיקה.

ההשראה לנופים שבציוריה ולשמה של התערוכה לקוח משמו של הספר "על פסגות הרי טאטרה", ספר צילום פולני משנת 1956. בספר צילומי נופים בשחור לבן, אשר מתעד את מסעם של מטפסי הרים.