ארץ-מבול

איה אליאב

אוצר: רון ברטוש 

ALFRED EXPRESS #11 / 18.05.2012 - 22.05.2012


 

 

היכן המַבּוּל? לפנינו ציור רחב מימדים המתאר יער עבות שחור, ציור נוף נוסף מופשט עד תֹם, ופסל ברזל בצורת חרטום אניה שמגיח חלוּד מתוך קיר הגלריה. אך מבול, גשם, או אף טפטוף קל של מטר לא בנמצא.

אפשר כי ציוריה של אליאב (לרוב נופים ועצים, לעתים גם אניות ומטוסים) מצטברים לכדי גוף יצירות אשר ניתן לכנותו כאפוקליפטי ואת נופיה כ"נופי-אפוקליפסה", שכן, אלו הם ציורים בעלי מבע דרמטי קודר המתארים לרוב טבע שנחרב, נשרף ונכלה - ציור הנוף כתפאורה לאחרית-הימים, או אם נרצה - לראשית-הימים.

"וַאֲנִי, הִנְנִי מֵבִיא אֶת-הַמַּבּוּל מַיִם עַל-הָאָרֶץ, לְשַׁחֵת כָּל-בָּשָׂר אֲשֶׁר-בּוֹ רוּחַ חַיִּים, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם: כֹּל אֲשֶׁר-בָּאָרֶץ, יִגְוָע" (בראשית, ו', יז'), במילים אלו מבטיח אלהים לנֹח את השמדת הארץ וכל יושביה (למעט נח, משפחתו וחיות הארץ, כידוע לכל), וכך היה: "וַיִּגְבְּרוּ הַמַּיִם, עַל-הָאָרֶץ" (בראשית, ז', כד').

התערוכה הנוכחית מציעה את האפשרות להתבוננות על מכלול יצירתה של אליאב דרך סיפור המבול ותיבת-נֹח בו העולם שנברא מאין עשרה דורות קודם לכן שב אל התוהו והתחדש שנית: האם זוהי הארץ שלפני המבול או שלאחריו? ומעניין מכך, האם אנו נמצאים על סיפונה של האניה-תיבה או מחוצה לה? ולאור זאת, האם ההתרחשות הציורית דנה אותנו לקללת-המים או לגאולת-הארץ?

אוצר: רון ברטוֹש