מיכל יניב

פרוייקט ציור הנשים בדיו החל בשנת 2006, ומאז הוא פועל בשני מישורים מרכזיים. הראשון הוא המישור החומרי-ציורי והשני הוא הקונספטואלי-פוליטי. 

המישור הראשון, החומרי-ציורי החל מתיאור דמויות בקוים עדינים של דיו שחור ומסביבן השפרצות של דיו אדום ושמן פשתן על בדים קטנים, מעובדים בשכבות ג'סו רבות. כאשר החלטתי להגדיל את משטח העבודה גם הדמויות עצמן התעבו על ידי "קשקושים" אשר מקרוב נראים כעבודה אקספרסיבית-עמלנית אך מרחוק הם יוצרים אשליית תלת מימד ודיוק, בדומה לצילום. בשנה האחרונה גוף העבודות החל להשתנות גם מבחינה צבעונית, אם במשך שש שנים ציירתי בדיו שחור בלבד עם הבלחות שקופות של צבע ככתם, כעת שהצבע הופך לחלק מעיבוי מרכיבי הציור, התלת מימדיות מתבצעת על ידי שכבות על גבי שכבות של דיו צבעוני ושחור, וערבובי צבע של דיו בגוונים שונים. בציורים אני בוחנת את אפשרות מיצוי חומר הדיו על גווניו. 

הדמויות המתוארת הן נשים הנמצאות בתוך מעגל סגור-עצמי של חליפות סאדו מזוכיסטיות מויניל. הדמויות עוטות גם מסכות אב"כ (שהן בעצמן בעלות מגוון הקשרים חברתיים וקונוטטיביים רבים) וצינורות המחברים בין מערכת הנשימה למערכת ההפרשה של הדמות. הדמויות נמצאות לרוב במצב שבין חיים למוות, הן מזינות את עצמן ולא זקוקות לעולם החיצוני, כמעין "סופר גיבורות פמיניסטיות".

כיום, עם הוספת הצבע לציור אני פונה לשאלות פנים נשיות אחרות, אני מחפשת מסכות חדשות, לאו דווקא אילו שנראות כמו פתרון התאבדותי, אלא מסכות שיותר שואלות האם בכלל יש פתרון לשאלה מהי הנשיות הפרטית והאישית. איזה חלק מאישיותי בתור אישה אני מוכנה להראות לעולם, מה קורה כשפתאום מתחת למסכה רואים רק שפתיים או שהמסכה יוצרת מבנה גוף שונה ומלאכותי, מה קורה כשהמסכה עוברת מוטציה ויוצרת יצור ללא הבעת פנים כלל, ובתוך כך אני מחפשת את האנושיות ובעיקר את הנשיות על כל רבדיה וגווניה. 

אתר: www.michal-yaniv.com 

מיכל יניב

ילידת 1979, ישראל  
אימייל: Michal.yaniv.24@gmail.com
 

לימודים

2004-2008

המדרשה לאמנות

2000-2004

קמרה אובסקורה
 

תערוכות קבוצתיות

2014  

שחור, גלריה על הצוק, נתניה

2013  

תערוכת אמני הגלריה, גלריה מיקה, תל אביב

2012  

Kirya
"כחולים", גלריה אדלר, יפו
"אנטומיה יקירתי", משכן האמנים, הרצליה

2011

Sketchbook, קונטיינר

2010

בין לבין, מוזיאון אשדוד

2009

"הגזמה פראית", מוזיאון חיפה
"ילדות טובות, ילדות רעות", גלריה אנגל, תל-אביב
"A hard day's night", גלריה קונטמפוררי, תל-אביב
הפרוזדור, גלרית הפרמידה בחיפה.

ירידים

2009

צבע טרי 2, חממת האמנים

2011

יריד אמנות עכשוית של הבסטיליה בפריז, צרפת 
יריד אמנות עכשוית של סלון האמנים בקאן, צרפת

אוספים

STart
אוספים פרטיים