מה שנותר לכם / ما تبقى لكم

 ראפת חטאב

אוצרת: טל בן־צבי

20.12.2012 - 29.11.2012

 

בתערוכה מה שנותר לכם הביא ראפת חטאב את כלת פלסטין לנקודת סוף: הוא ניתח ופירק את הדמות ונפרד ממנה. חטאב הציג חפצים אישיים של כלת פלסטין מתוך מיצגים ועבודות קודמות: חפצים שנותרו לאחר המיצג, מוזיקה, פריימים מתוך מיצגים.

המיצגים של כלת פלסטין התחילו ב־2006, בתערוכה איראן בירות פלסטין ואני, שם כלת פלסטין התחילה את המסע האמנותי שלה, בשמלה אדומה. לאורך ארבע שנים כלת פלסטין יצרה והופיעה, ובכל פעם צבע שמלתה השתנה. ב־2007 שמלה לבנה, ב־2010 שחורה ולבסוף ירוקה. כעבור ארבע שנים של פעילות אמנותית כלת פלסטין סגרה מעגל והשלימה את ארבעת הצבעים של הדגל הפלסטיני, ובכך גיבשה את זהותה הפלסטינית שלא נותר צל של ספק לגביה, וכך גם חטאב גיבש את זהותו הלאומית והחברתית כאמן, כערבי וכפלסטיני. 

לאחר גיבוש זהותו חטאב פירק, נפרד ושחרר את כלת פלסטין. הוא ניכס את הכינוי כלת פלסטין, שהיה כינויה של יפו עד 48', לדמות שיצר, שהיא הוא עצמו, ודרכה הוא ניתח את המציאות מבחינה פוליטית, חברתית, מגדרית ומינית. חטאב מחזיר אותה ליפו המיתולוגית שבעיניו אינה קיימת עוד. יפו – מרכז התרבות של פלסטין – נותרה זיכרון, מיתולוגיה וכך חטאב הופך את הכלה עצמה לדמות מיתולוגית. 

כלת פלסטין שימשה את האמן כמשקף שדרכו ראה את המציאות המורכבת בישראל־פלסטין ממקום אישי ופוליטי כאחד. בתערוכה הוא מביא את הציר שנמתח בין לידתה של הכלה ועד שחרורה, ובכך מתכנס אל המרחב הפרטי־האינטימי שלו.