עבר לא מושלם מתמשך

קשת בן עמי / שירה ברקליטל רובינשטיין

אוצר: אהד זהבי

30.08.2018 - 28.09.2018


 

עבר לא מושלם מתמשך

ביום חמישי 30 באוגוסט 2018 תיפתח באלפרד – מכון שיתופי לאמנות ולתרבות תערוכה משותפת של האמניות קשת בן עמי, שירה ברק וליטל רובינשטיין, שכותרתה עבר לא מושלם מתמשך. אוצר התערוכה הוא אהד זהבי. בתערוכה מתמזגות עבודותיהן החדשות של שלוש האמניות לכלל מיצב משולב אחד, מרובה פנים ועם זאת לכיד, שנוצר במיוחד לחלל של גלריה אלפרד ומכיל בין היתר פסלים בגדלים שונים, דימוי קיר, עבודת וידיאו ועבודת סאונד.

במוקד התערוכה עומדים ריטואלים הרי גורל, מלאי חזון, שהכישלון טבוע בהם.

בכניסה לחלל מוצגים אביזרים לניבוי עתידות, שנגזרים מפעילויות רווחות לחיזוי הגורל ולשיפור המזל, אבל בכל אחד מהם נפל פגם או נוצר שיבוש, שמעקרים אותו מכוחו. ברקע מופיעה מפה אסטרולוגית בהגדלה מוגזמת, שהופכת לנוף עתידני לא נודע הממתין מעבר לאופק.

בצד הגלריה מערך של שטיחי טאטאמי מזמין להתהלך במרחב זֵני, בין פסלים דינמיים שמשרים, במבט ראשון, רוגע וריכוז, אבל גם מכניסים לחלל מידה של צרימה, סחרור והתפרקות. יחד עם עבודת וידיאו, שמערערת את תפיסת המרחב, נוצרת תחושה שהקרקע נשמטת מתחת לרגליים.

במרחב שבין עבודות אלה מופיעים שרידיו של פולחן חידתי מן העבר. סדרה של כלי עץ דמויי מחזירי אור פרושׂה בחלל הגלריה, והיא הולכת ומתגבהת ומשיאה בהדרגה את המבט אל על. עדויות נוספות הפזורות בשטח – קליפות של גופים השכובים פרקדן, צמד חבלים שראשו בשמיים – מרמזות על טקס שמבטא שאיפות גדולות, קוסמיות ממש, שספק רב אם יכלו להתגשם.

ממוצג למוצג הולך ונחשף כישלון אחד עקרוני: כשל הייצוג. אתו צץ ומופיע גם ריטואל מלא חזון שמעלה על נס את הייצוג על מגוון מופעיו ושחולש על התערוכה כולה: פולחן האמנות. שיחה בין אוצר התערוכה ובין האמניות, שנשמעת-לא-נשמעת מאחורי דלת סגורה, וסיפור קצר רדוף רוחות, שנכתב במיוחד לכבוד התערוכה ומחליף את הטקסט האוצרותי, ממחישים את הפולחן הזה ומשבשים את פעולתו, לטובת – יש לקוות – מפגש עשיר ורבגוני של המבקרים בתערוכה עם מכלול הסימנים שעולים ממנה. 

קשת בן עמי היא אמנית רב-תחומית, שעוסקת בפיסול ובמיצב. בוגרת בית הספר לאמנות רב-תחומית בשנקר (2016). זכתה במלגת הבוגרים של קרן אמנות אמריקה-ישראל (2016). הציגה תערוכות יחיד בגלריה 4 (2017) ובעודד שתיל ליברמן 8 (2018) ועבודה בחדר הפרויקטים של גלריה רוזנפלד (2018).

שירה ברק היא אמנית רב-תחומית, שעוסקת במיצב, בפיסול ובווידיאו. בוגרת בית הספר לאמנות רב-תחומית בשנקר (2016).

ליטל רובינשטיין היא אמנית רב-תחומית, שעוסקת במיצב, בפיסול וברישום. בוגרת בית הספר לאמנות רב-תחומית בשנקר (2016) ותלמידה לתואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. זכתה במלגת הבוגרים של קרן אמנות אמריקה-ישראל (2016). השתתפה בתערוכה הקבוצתית "ELEPHANT AND CASTLE" (2017) בהמבורג, גרמניה, ובספטמבר תשתתף בתערוכה זוגית בגלריה חנינא.

 

 

 

שנת התערוכות חזון וכשלון

התערוכה עבר לא מושלם מתמשך היא השביעית בשנת התערוכות 2018, שמוקדשת לתערוכות הסובבות סביב התמה 'חזון וכישלון'. על ידי עיסוק בנושא הנבחר, מבקשים בגלריה אלפרד להרחיב את שדה המשמעויות הנרקמות בין המילים חזון, הצלחה, כישלון, תכנון ואלתור, להעלות שאלות ביחס לגורמים המגדירים מושגים אלה ולפרק מוקדי כוח. בסדרת התערוכות 'חזון וכישלון', מבקשת גלריה אלפרד לבחון דווקא את ההזדמנויות האפשריות הטמונות בכישלון: ניסיוניות, שבריריות, חולשה, הססנות ובלבול. גלריה אלפרד מבקשת להפנות את הזרקור לתעוזה וללקיחת סיכונים הגלומות במילה כישלון. זאת, על מנת להציג גוונים נוספים בחוויה של עשיית האמנות ושל חוויית הצפייה.

שנת התערוכות מלווה באירועי פרפורמנס, סדנאות, הרצאות והקרנות, ותכנית רזידנסי של מספר אמנים שיצרו בחלל הגלריה בשיתוף הקהל.