תופעה חיה 

Latzi & Dede

אוצרת: עדי בצלאל

04.05.2012 - 14.04.2012


 

 

שני אמני הרחוב Latzi ו-Dede נפגשו בחלל האחורי והמרוחק של גלריה אלפרד, שהיווה מעין מיקרוקוסמוס של שולי הרחוב התל אביבי ואפשר עבודה בתנאי מעבדה של היצירה השיתופית שלהם, שהם רגילים לבצע במהירות ברחוב.

המצע לעבודותיהם הוא חומרים שהם מוצאים ברחוב, כמו מגירות, לוקרים של חדרים נטושים של חיים עזובים, שעליהם הם בונים זהויות של ייצוגים המורכבים מחיבור השפה הייחודית של כל אחד מהם.

בעבודתם המשותפת הם מבקשים להסיר מיסוך של דעות קדומות שאנו מורגלים אליהן מגיל צעיר על ידי הכשלת תהליך קוגניטיבי אוטומטי שאנו מבצעים של קטלוג המוכר והידוע לתבניות קבועות מבלי משים. הגופים ההיברידיים שהם בונים יחד יוצרים גוף אנושי חסר הגדרה מגדרית המשולב עם בעל חיים משתנה שגם הוא חסר מיניות. תחביר זה מבקש לייצר הזדהות של הצופה עם הייצוג דווקא בשל היותו מסתורי ולא מפוענח.

מטרת תחבירים אלה כאשר הם מוצגים ברחוב היא ליצור שינוי וחידוד של ראיית הצופים, שכן העוברים והשבים נאלצים לחיות לצד אובייקט חסר זהות ולפגוש בו יום־יום, להכירו ולבסוף כפועל יוצא לקבל אותו כפי שהוא ללא ביקורת. יחסי הגומלין שנוצרים מתחילים להשפיע זה על זה: הצופה על האובייקט באופן שבו הוא רואה אותו, והאובייקט על הצופה באופן שבו הוא נראה.

עבור אמני הרחוב התצוגה בחלל הגלריה מאפשרת חשיבה מעמיקה יותר על מבט זה שהרחוב המהיר והדינמי אינו מאפשר, הן עבור הצופים והן עבור האמנים.    כתבה: עדי בצלאל

"לא אחת אנחנו מוצאים פיסות חיים, עדויות, מסמכים וחפצים, שבגלגולם הקודם היו שייכים למישהו. דרכם אנו מבקשים להציג שאלות על האדם בבית הגידול האורבני, ולבדוק את יחסי הגומלין והתגובה המעגלית החוזרת ונשנית של השפעתנו על הסביבה ושלה עלינו".

כתבו: Latzi & Dede

* התערוכה תופעה חיה הוצגה בגלריה במקביל לתערוכה דיו לבנה.