קערת האבק

יעל גולדברג / שרון מוספי

אוצרת: גלי פבר

03.07.2014 - 25.07.2014


 

 

קערת האבק

אפריל 2014 , יום אביב אביך במיוחד, רוח חזקה נושבת ומשליכה עליי מבחר מתכולת הרחוב התל אביבי. אני נאבקת בה כל הדרך לסטודיו של שרון ויעל. חול, שקית פלסטיק, עלים וגם כדור ים צבעוני שמתגלגל לו בחדווה על דרך יפו לכיוון הים. הרוח מנתבת דרכה בין הרחובות ואיתה נישאים שאריות וחלקיקי חיים מהעיר. היא מפרה את הסדר וכל מה שהושלך לשולי הכביש נאסף, עולה באויר וכאילו זועק להכרה בקיומו כשניטח בעוברים ושבים.

אבק, כיחידות זעירות בודדות הן זניחות. כוחן הוא בהצטברותן. האבק מצטבר בתנאי חוסר תנועה לאורך זמן. באין מפריע הוא יכסה את פני השטח עד כדי הסתרה ואז הוא יסמן לנו את מימדי המרחב ויטשטש את ההבדלים בין גווניו. הסרת שכבת אבק מסמלת התחדשות ותחייה. משב רוח אקראי מסוגל להפר את המחזוריות המתוארת, לחולל סערה וליצר כאוס. קערת האבק היא מטפורה למרחב האורבני בו יעל גולדברג ושרון מוספי חיות ופועלות. מרחב שנוצר מהצטברות מתמשכת של חפצים, מבנים ארכיטקטוניים ויצורים חיים. כולם בעלי חוקיות פנימית עצמאית ומקצב אישי . שמשתלבים יחד לכדי מארג שלם שנתון למרותו של הזמן 1

חומרי הגלם של יעל גולדברג הם חומרי תעשייה המוניים, זולים וזמינים. קשיות, חוטי חשמל, צעצועי פלסטיק זולים, מטריות ואריזות שונות מתהווים לאובייקטים היברידים. תהליך העבודה שלה מתחיל בפעולה אלימה של פירוק, ריסוק ושבירה וממשיך בהרכבה עדינה של החלקים השונים יחד. מהם היא יוצרת דימויי נוף בידיוניים שמשלבים שפה אורבנית עם דימויים אורגניים. גולדברג נוהגת לעבוד על אובייקטים בקנה מידה קטן. היא משתמשת בעיקרון על פיו המיצב, על כל חלקיו, משמר את אותם מאפיינים צורניים של היחידות הבודדות וכך נוצרים לה מעין פרקטלים המשמרים את עיקרון הדימיון העצמי.

שרון מוספי חוקרת באמצעות ציור, וידאו וצילום שפת שוליים חזותית במרחב האורבני. היא בוחרת להתמקד בפרטים מתוך פני שטח מצולקים. מבטה חושף ערכים אסתטיים בתוך בלאי של עיר. ראשיתם של ציורי השמן שמוצגים בתערוכה באוסף תצלומים של פינות זנוחות, משטחים חסומים וסדקים שצילמה ברחבי העיר. את הדימויים המופיעים בתצלומים, מוספי עיבדה לציורים גדולי מימדים כך שהדימוי השולי הופך למרכז תוך תיאור המפגשים העדינים שבין מישורים והחלל הנוצר בינהם. החזרה אל החומר מאפשרת לה ניסוח מחודש של הדימוי וחקירת שפת הציור האישית שלה. בעבודות הוידאו המוצגות מתוארים מופעים מינוריים באופיים. המצלמה, ניצבת סטטית, לאורך פרקי זמן נתונים ומתעדת תנועה ומשך. לעיתים התנועה היא חזרתית, בעלת מקצב קבוע ולעיתים חל שינוי.

תערוכה זו היא תוצר של תהליך עבודה שהתרחש בסטודיו המשותף שלהן, תהליך נפרד שנעשה בשכנות קרובה. שתיהן בחרו להגיב דווקא לאלמנטים איזוטריים מתוך השפה החזותית האורבנית אך הן פועלות מתוך מוטיבציות שונות. יעל גולדברג אוספת חומרים ארעיים ומשתמשת בהם כבאבני משחק לבריאת עולם חדש. שרון מוספי אוספת דימויים חבויים מתוך הסביבה הבנויה, מטפלת בהם ומנציחה אותם. 

 

1 'קערת האבק' הוא השם שניתן לאסון האקולוגי שהתרחש במרכז ארה"ב לאורך שנות השלושים של המאה העשרים. כתוצאה משילוב טרגי של תנאים טופוגרפיים, בצורת קיצונית והתנהלות חקלאית לא שקולה, השתוללו באיזורים אלו סופות אבק אימתניות שכיסו הכל בענני אבק שחור וסמיך. סופות אלה השמידו יבולים חקלאיים, קברו תחתן בתים וציוד והותירו אלפים חסרי בית ופרנסה.