אחרֵי הפרפרים

גידי סמילנסקי / רותם ריטוב

אוצרת: כרמית בלומנזון

04.09.2014 - 03.10.2014

 

סמילנסקי יציג סדרה של ציורי דמויות אנוש עירומות שכובות על בדים צרים וארוכים. הציורים דחוסים וצפופים, דמויי סרקופגים. הדמויות המצוירות ספק שרועות במנוחה כחולמות, ספק מוטלות בתנוחת מוות.מטאפורת ארון הקבורה נוכחת בכל עוצמתה. הגוף לא מסתדר בתנוחה טבעית, המקום צר מהכילו, ומורגשת תחושה חריפה של מועקה ודחיסות.

במיצב "נדידת המונרך" יוצרת ריטוב סביבות טבעיות לכאורה, בהן התיישבו פרפרי תעתוע הנפרטים ומתגלים כדגמי טנק מרכבה, מדויקים עד הפרט האחרון. פרפרי המונרך הם פרפרים הנודדים בנחילים ומתיישבים לנוח בהמוניהם בזמן נדידתם בין צפון לדרום אמריקה. מחזה נדידתם מרהיב ומפעים. מראה שיירות הטנקים  העמוסות לעייפה בדרך אל הקרב הוא מחזה מפחיד ומעורר פלצות. אלה גם אלה כובשים את הנוף והופכים אותו למרחב דינמי, המתעלם ממחסומי גבולות ומדינות.

התערוכה 'אחרֵי הפרפרים' מתייחסת למתח הפואטי בין היפה לטרגי. בבסיסה מונח הדיסוננס הקיים בין קצות המושגים: בריאה והרס, יופי וכיעור, חיים ומוות. הדי המלחמה האחרונה שעדיין לא נמוגה, הנשמעים בה היטב, אינם מאפשרים לשהות במרחבי היופי לבדם, מזמינים להקשיב גם לצידו הנסתר והאפל של קיומנו כאן.


גידי סמילנסקי, צייר ויוצר קולנוע, בוגר המדרשה לאמנות, וחבר בגלריה אלפרד.

רותם ריטוב, אמנית בינתחומית, בוגרת המחלקה לאדריכלות במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה, חברת גלריה אלפרד.