עֶרֶשׂ

יובל כספי / רחלי רוטנר 

אוצרים: דביר כהן־קידר / גידי סמילנסקי

12.03.2010 - 20.02.2010


 

 

סדרת העבודות של רחלי רוטנר מציגה סיפור שהוא פרפרזה על "משה בתיבה". בסדרה דמות שחורה מסתורית "חוטפת" (או מצילה) את התינוקת מתוך העריסה שלה והבית שלה. התינוקת עדיין אינה מעוצבת: היא רכיכה חסרת צורה. הדמות השחורה שולחת את התינוקת על פני יאור שחור בתוך תיבה. היאור השחור הוא הסכנה שאליה נשלחת התינוקת אבל בו בזמן גם ביתה החדש. 

ציוריו של יובל כספי מופשטים ברובם אך אפשר לזהות בהם גם רמזים לדימויים: איברי גוף פנימיים, צינורות, ברזים, איברי רבייה, מוצצים, פטמות, שפופרות, מנורת שבעת הקנים ונזילות צבע. הציור מתפרץ ומשפריץ את עצמו החוצה, אך בה בעת הוא גם שלם וממוסגר בתוך גבולות מעוגלים. העולם של הציור מזכיר דימוי של רחם המכיל את הדבר שנולד ומתפתח, שומר על המרכז ובה בעת גדל ומתרחב.

כספי ורוטנר נפגשו במדרשה לאמנות כמורה ותלמידה. כספי נהג לזרוק כפפות לעבר רוטנר עם הצעות לפרויקטים, ומשם התחילה מערכת יחסים הדדית של זריקה ותפיסת כפפות. מאז הרבו השניים לזגזג יחד ולבד בין עולם הקומיקס לעולם האמנות, והובילו את חבורת A4 המיתולוגית. רוטנר הוציאה לאור רומן גרפי בהוצאת בבל, "הצד האחר של העולם". כספי בוחן תמיד את הגבול הדק שבין השפה הגרפית של הקומיקס ובין הציור המופשט.