חדר החלפה

מאיה ארוך / גל מלניק

05.09.2019 - 12.10.2019


 


חדר החלפה

התערוכה בגלריה אלפרד היא פרויקט משותף רביעי לאמניות מאיה ארוך וגל מלניק. היא בנויה כ"סט" המארח לאורך תקופת הצבתו בחלל הגלריה אירועים ושיתופי פעולה פרפורמטיביים מתחומים שונים. האירועים מאופיינים ברובד טקסי המקיים דיאלוג חי בין המופיעים, המשתתפים ומרכיבי המיצב.  

לאורך חלל הגלריה המרכזי, מוצב אלמנט מבני ארוך ומפותל בצורת נחש, עשוי ווילון כחול, אשר מכתיב את מסלול הליכתו של הצופה ומסמן מחדש את גבולותיו וצורתו של החלל. לאורך המסלול, מוצבים אלמנטים פיסוליים, וחורי הצצה בווילון מאפשרים הצצה אל המתרחש במרחב שמחוץ למסלול המפותל. סופו של המסלול מוביל את הצופה אל חדר קטן ונמוך שבמרכזו מוצב הפסל "הראש הבוכה".  

כל אירוע שיתקיים במהלך התערוכה, יגיב ל"סט" התערוכה בהתאם לאופיו, "ישיל את עורו", וישאיר את עקבותיו בחלל, ובכך יהפוך את 'חדר החלפה' למיצב דינאמי, המשתנה תדיר ומעלה הרהור על מהותה של "תצוגת קבע".

שיתופי הפעולה הקודמים של מאיה ארוך וגל מלניק:

-       "SHOWTIME", הוצג במסגרת התערוכה Wa(h)re Angst, גלריה "אמה", פורצהיים, גרמניה, 2017. אוצר: יאנוש צ'ץ

-       "גרסת כיסוי", הוצג במסגרת התערוכה "בטון חצוף", בית רומנו, תל אביב, 2017.  אוצרת: הילה כהן שניידרמן

-       "אוכלות כל", הוצג במסגרת חילופי סטודנטים, וינה, אוסטריה, 2013


על האמניות:

מאיה ארוך ילידת 1988, עוסקת בפיסול, רישום ומיצב. בוגרת תואר ראשון של המחלקה לאמנות בבצלאל לשנת 2014. חיה ויוצרת בתל אביב

גל מלניק ילידת 1988, עוסקת בפיסול, הדפס ומיצב. בוגרת תואר ראשון של המחלקה לאמנות בבצלאל לשנת 2014. חיה ויוצרת בתל אביב


במהלך התערוכה יתקיימו מספר אירועים:

 

מופע מוסיקלי במהלך ערב הפתיחה ב-5 בספטמבר, בשעה 20:00

אורי בראונר כינרות, אדם שפלן, רם גבאי ומאיה דוניץ

*

הרצאה מאת עוז ריטנר, יום שלישי, 10 לספטמבר בשעה 20:00

עוז ריטנר, מנהל אוסף במוזיאון הטבע על שם שטיינהארדט, המרכז הלאומי לחקר המגוון הביולוגי באוניברסיטת תל אביב. ריטנר הוא מומחה לחיפושיות ופרפראים ועוסק בהיבטים ההיסטוריים והתרבותיים של חקר הטבע והאדם.

ההרצאה תעסוק בפרפרים, חיפושיות, אנשים ומה שביניהם ותכלול תצוגה מתוך אוסף אקזוטי של פרוקי רגליים. יש להירשם להרצאה במייל: Galmelnick@gmail.com 

*

מספרת HatCut

הספרית תמר עמיר תספר ב"שיטה הטבעית": תספורת על שיער יבש תוך הקשבה מלאה למסופר ולאופי שיערו. הקהל מוזמן להסתפר במהלך התערוכה, התשלום בשיטת הכובע. לקביעת תספורת בשעות הפעילות של הגלריה יש לשלוח הודעת וואסטאפ לתמר:  050-8661082 

*

  Snake Charmer

מופע ווקאלי באירוע הנעילה, יום חמישי, 10 באוקטובר, בשעה 20:00
טל גנור, זמרת סופרן באופרה הישראלית, תבצע מופע קולי באווירה אינטימית


שנת התערוכות Burn Your Bridges Down:

התערוכה 'חדר החלפה' היא השישית בשנת התערוכות 2019 שמוקדשת לתערוכות המתייחסות לתמה Burn Your Bridges Down. המילה "גשר", המתארת מבנה פונקציונלי ארכיטקטוני המחבר בין שני מקומות, משמשת גם כמטאפורה שגורה בשפה, וההוראה burn your bridges down מייצגת טקטיקת התמודדות במצבי מצור או רדיפה.

גשרים מסמלים טריטוריות פיזיות ונפשיות, שינויים ומעברים בין תקופות וקשרים בין-אישיים. אנו רגילים לחשוב שצמיחה והתקדמות מבוססות על רצף וגישור על פערים. אולם, לעתים, הדרך היחידה להתקדם הלאה, להמציא את עצמנו מחדש, להתרומם מזיכרונות וממערכות יחסים, היא ניתוק היחסים באופן בלתי הפיך; שריפת הגשרים כך שלא נוכל עוד לחזור לאחור, ולא נאפשר לשדי העבר להוסיף ולרדוף אותנו.

בשנת התערוכות 2019 נבחן המושג burn your bridges down ממגוון היבטים: אישיים, אינטימיים, פוליטיים, היסטוריים, מגדריים וחברתיים.