המאויש

אילן יונה

אוצרת: אורטל מור 

ALFRED EXPRESS #11 / 18.05.2012 - 22.05.2012


 

 

תערוכה זו מציגה שתי עבודות וידאו חדשות של אילן יונה.

בעבודה הראשונה, "האדם המושלם" (The Perfect Human 2012), מציג יונה את מודל הפנטזיה הגברית המושלמת בדמותו של רון ג'רמי, כוכב פורנו יהודי שכיכב באלפי סרטים בשנות השמונים והתשעים. הרפרנס, המתייחס לסרטו של יורגן לת משנת 1967 עם הדמיון החזותי והשם הזהה, ממקם את רון ג'רמי כמושא הערצה נשגב אליו מנסה יונה להידמות דרך ניסיונות כושלים להתאים את פוזיציית העמידה והמבט הנוגה. מבטי התקווה אל עבר איזור חלציו של רון ג'רמי מתפכחים לנוכח התגלית כי את האדם המושלם ניתן רק להעריץ.

בעבודה השנייה, "המאוייש" (The Backdoor Man 2012), המורכבת מעשרות סרטי פורנו שבהם מופיע רון ג'רמי משנות השמונים, מגלם יונה את הכפיל של רון ג'רמי.

דמותו של יונה מוצגת כדמות אימפוטנטית המנסה להיכנס אל עולם הפורנו אך נתקלת שוב ושוב בדרישה להתפשט ובפחד הכרוך בחשיפה הנדרשת. העבודה מתקיימת באזור דימדומים דימיוני שנע בין עולם האמנות (בו מתקיימות פתיחות, ביקורי סטודיו וכתבות בעיתון) לאחורי הקלעים של עולם הסרטים למבוגרים.

הוצאת סצנות הסקס ורגעי החדירה מה"עלילה" של סרטי הפורנו, מותירה את הדמויות בתוך מלודרמה מהסוג הנמוך ביותר המתקיימת בסטים זולים ועמוסה ברגשנות מאולצת וברגעי שיא ריקים. הפורנו מנושל מכוחותיו לאייש את הפנטזיה והופך לאופרת סבון עלובה.[1]

לכל אורך הסרט מתקיימת לכידות בין שתי הדמויות החולקות גורל דומה, כשברקע נשים מתחלפות ללא הרף כשהן מספקות חיזיון מהנה. דמותו של יונה ככפילו של רון ג'רמי שותקת, פאסיבית, נאלמת דום אל מול הנעליים אליהן היא מנסה להיכנס. רון ג'רמי, מצידו, נכשל אף הוא והופך לאנושי.

יונה נכנס לסרט ב"דלת האחורית" ללא יכולת להשפיע על המתרחש, העלילה הופכת אותו

ל “Backdoor Man” מסוג שונה לגמרי. כזה שחי דרך ההזדהות עם גיבור הסרט, האדם המושלם, הפנטזיה.

 

[1]  Zizek, Slavoj. 1989. "Looking Awry." October 50: 31-35.


אילן יונה המאוייש, 2012, וידיאו, 17 דקות

עריכה: מרב מרודי

צילום: מעין פרינץ ומרב מרודי

סאונד: ניר יניב