טבע דומם

מיכל בנדרסקי

אוצר: עדי לוי

ALFRED EXPRESS #8 / 27.04.2012 - 01.05.2012


 

 

ארץ קשוחה ניבטת אלינו בעבודותיה של מיכל בנדרסקי. אגם קפוא, הרים מושלגים, יערות מחטניים מדקרים את הקרקע ומשתרעים אל האופק. במבט ראשון נראה כי מדובר בשממה עד שלבסוף נגלית לה טביעת רגל, מרמזת על המצאותם של חיים. לרגע מתעוררת תחושה של נוף בראשיתי ורומנטי עד שהעין נבלמת בלכלוך גראפי וברעש פלסטי – התרעה על קיומה של תרבות ונוכחותה של מניפולציה.

האם זו סופת שלגים שמקנה ליצורי הכפור מראה של רוחות רפאים מפחידות ומטושטשות המופיעות ונבלעות מחדש בסביבה או שמא מדובר בעיוות כתוצר של טכניקת העבודה?

בחיפושיה ברשת היא מלקטת וצדה תמונות משוטטות, לרוב קטנות וחלושות. היא אוספת אותן אל קרבה, פושטת את עורן תוך שימור השלד וקווי המתאר ואז מפיחה בהן מחדש חיים וצבע, משחררת אותן לחופשי, אל מרחב השמורה.

בנדרסקי מקיימת מערכת יחסים דיאלקטית בין דימויים מיסטיים ועוצמתיים, נודפי ניחוח רומנטי חריף עד כדי קיטש, לבין פעולה יזומה ומודעת של ריטוש ו"קלקול" פני השטח, כחלק מנסיון חשיפה וגילוי מחדש של מטען ושל טעם. השימוש בפורמייקה כמצע המארח מוסיף ומחזק את נוכחותה החומרית של העבודה, תוך הצבעה מובהקת על הסתום והשחוק בסמליות של טבע או אדם שעבר זמנו ואיבד את דרכו ומקורו.

כבמלכודת פתיים עולמה של בנדרסקי קורא לנו להצטרף אל מסע שבמהרה מתגלה כדרך ללא מוצא. זהו צלצול השכמה ליקיצה מאשליות ולמבט עירני במה שהיה עד לא מכבר המובן מאליו.

עבודות אקריליק, עפרונות וספריי על פורמייקה.

עדי לוי